Пошук по сайту


Україна донецька обласна рада донецька обласна державна адміністрація

Україна донецька обласна рада донецька обласна державна адміністрація

Сторінка1/14
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


УКРАЇНА

донецька обласна рада

ДОНЕЦЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

департамент ОСВІТИ І НАУКИ

ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ СИСТЕМИ ОСВІТИ
83050, м. Донецьк, вул. Щорса, 30. Тел. (0622) 338-06-40. E-mail: ocpp.uon.donetsk@mail.ru
15.08.2014р. 01/03-97 На №_____________ від____________
Начальникам (завідуючим),

управлінь (відділів) освіти

міських рад і райдержадміністрацій,

директору департаменту освіти, молоді та

спорту Горлівської міської ради

директорам навчальних закладів Донецької обласної ради, ПТНЗ, ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації
Інструктивно-методичні

матеріали щодо розвитку та організації діяльності

фахівців психологічної служби системи освіти

Донецької області у 2014-2015 навчальному році

Донецький обласний навчально-методичний центр психологічної служби системи освіти надсилає інструктивно- методичні матеріали щодо розвитку та організації діяльності психологічної служби системи освіти області у 2014-2015 навчальному році.

Події останніх місяців, які відбуваються в Україні, вкрай складна соціально-політична ситуація у суспільстві показали необхідність соціально-психологічного захисту і психологічної допомоги як дітям так і усім учасникам навчально-виховного процесу.

У зв’язку з цим, суттєво підвищується роль та значення професійної діяльності працівників психологічної служби системи освіти (практичних психологів і соціальних педагогів, методистів з психологічної служби районних (міських) методичних кабінетів, працівників навчально-методичних кабінетів (центрів) психологічної служби системи освіти).

Для забезпечення цієї роботи місцевим органам управління освітою, керівникам навчальних закладів необхідно створити належні матеріальні та кадрові умови, сприяти діяльності працівників психологічної служби.

Згідно листа Міністерства освітиі науки України від 25.07.14 р. № 1/9-374 «Про стан та особливості діяльності працівників психологічної служби системи освіти у 2014-2015 навчальному році» з метою налагодження належного психологічного супроводу всіх учасників навчально-виховного процесу рекомендуємо проаналізувати стан забезпечення працівниками психологічної служби в містах та районах і вжити дієвих заходів щодо максимального забезпечення навчальних закладів практичними психологами та соціальними педагогами на основі нормативів чисельності, які вміщені у додатку до Положення про психологічну службу системи освіти України, затвердженого наказом МОН від 02.07.2009 р. № 616, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2009 р. за № 687/16703.

Звертаємо Вашу увагу, що у листі МОНУ від 25.07.2014 р. № 1/9-374 «Про стан та особливості діяльності психологічної служби системи освіти у 2014-2015 навчальному році» була відсутня статистична інформація про стан функціонування психологічної служби Донецької області, яка була підготовлена фахівцями області якісно та надана для узагальнення до УНМЦ своєчасно. Повна інформація представлена в Статистичному бюлетені показників розвитку психологічної служби та психолого-медико-педагогічних консультацій за 2013-2014 навчальний рік, який вийде друком у найближчий час.Додатки на 73 арк.


Директор ДНМЦ ПС І.В.Іванова

Додаток №1 до листа ДНМЦ ПС

від 15.08.2014р. 01/03-96
Інструктивно- методичні рекомендації щодо розвитку та організації діяльності фахівців психологічної служби Донецької області
Психологічна служба системи освіти області є важливою складовою частиною державної системи охорони фізичного і психічного здоров`я дітей, учнів та учнівської молоді та діє з метою виявлення і створення оптимальних соціально-психологічних умов для розвитку особистості.

На сьогоднішній день психологічна служба системи освіти Донецької області – це цілісна, самодостатня регіональна соціально-педагогічна структура системи загальної середньої освіти, діяльність якої спрямована на збереження психічного і психологічного здоров’я всіх учасників навчально-виховного процесу. Діяльність служби в системі освіти забезпечується практичними психологами, соціальними педагогами, керівниками та працівниками обласних, районних (міських) центрів психологічної служби, методистами з психологічної служби, фахівцями психолого-медико-педагогічних консультацій, які мають вищу спеціальну освіту.

На виконання рішення Донецької обласної ради від 28.02.2013 р. № 6/19-482 «Про створення комунальних закладів» створено комунальний заклад «Донецький обласний навчально-методичний центр психологічної служби системи освіти».

До структури Центру входять:

  • Відділ практичної психології та соціальної роботи.

  • Відділ – психолого-медико-педагогічна консультація.


З метою належного виконання статей 21 та 22 Закону України “Про освіту” та Указу Президента України від 25 червня 2013 року № 344 “Про Національну стратегію розвитку освіти” Донецьким обласним навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти щорічно (тричі) проводиться моніторинг кадрового складу та забезпеченості навчальних закладів системи освіти ставками фахівців психологічної служби.

За даними моніторингу кадрового забезпечення закладів освіти фахівцями психологічної служби в закладах освіти області станом на 01.06.2014 р. введено 1416,92 ставки фахівців психологічної служби ( на 31,44 ставки більше у порівнянні з 01.06.2013 р.), із них:

  • 1065,72 ставки практичних психологів (на 2,89 ставок більше);

  • 254,95 ставки соціальних педагогів (на 18,55ставок більше);

  • 81,25 ставки завідуючих, методистів центрів практичної психології і соціальної роботи, методистів, які відповідають за психологічну службу, міських (районних) управлінь (відділів) освіти та фахівців ДНМЦ ПС (на 1,5 ставок більше).Чисельність працівників психологічної служби системи освіти Донецької області на 01.06.2014 року становить 1752 фахівця (на 62 фахівця більше у порівнянні з минулим роком).

Динаміка розвитку психологічної служби області за 2007-2014 рр. представлено в Діаграмі 1.

За даними моніторингу кадрового забезпечення закладів освіти фахівцями психологічної служби в області відмічаються позитивні тенденції.

В області діють 10 центрів практичної психології, в тому числі 8 міських центрів (мм. Артемівськ, Горлівка, Костянтинівка, Краматорськ, Красний Лиман, Маріуполь, Шахтарськ, Торез) і 2 районних (Тельманівський, Старобешівський райони). З 01.04.2014 р. відповідно до чинного законодавства приведена структура психологічної служби м. Краматорська (наказ управління освіти Краматорської міської ради від 26.03.2014 р. № 80) – психологічна служба переведена до складу центру психології при методичному кабінеті.

На сьогоднішній день у 32 містах та районах введені ставки методистів, які відповідають за психологічну службу. Проте так і не вирішилося питання щодо введення ставок методистів, відповідальних за психологічну службу у Новоазовському, Слов’янському та Ясинуватському районах.
Позитивних показників щодо розвитку психологічної служби досягли мм. Донецьк, Горлівка, Дзержинськ, Димитрове, Кіровське, Костянтинівка, Слов’янськ, Вугледар, Харцизськ, Шахтарськ. Окремо відзначимо міста, котрі мають позитивну динаміку введення ставок соціальних педагогів: Донецьк, Дзержинськ, Димитрове, Докучаєвськ, Дружківка, Селидове, Вугледар, Шахтарськ та лише в 4 районах: Великоновосілківський, Волноваський, Мар’їнський, Старобешівський.

Забезпеченість ставками практичних психологів і соціальних педагогів міст і районів Донецької області станом на 01.06.2014 р. наведено в Додатку 2.
Найбільш гостро стоїть питання щодо введення ставок практичних психологів згідно нормативів чисельності (менш ніж 50% забезпеченості) у містах: Краматорськ, Єнакієве, Красний Лиман та районах: Олександрійський, Артемівський, Амвросіївський, Володарський, Волновахський, Великоновоселківський, Добропільський, Костянтинівський, Словянський, Ясинуватський, Красноармійський, Мар'їнський, Новоазовський, Першотравневий, Тельманівський, Шахтарський.

Жодної ставки соціальних педагогів протягом кількох років не введено в 10 містах: Авдіївка, Дебальцеве, Жданівка, Кіровське, Краматорськ, Красноармійськ, Красний Лиман, Макіївка, Торез, Ясинувата та в 13 районах: Амвросіївський, Артемівський, Володарський, Добропільський, Костянтинівський, Красноармійський, Новоазовський, Першотравневий, Слов'янський, Тельманівський, Олександрівський, Шахтарський, Ясинуватський.

Суттєвою проблемою залишається значний дефіцит ставок практичних психологів та соціальних педагогів відповідно до затверджених нормативів у сільській місцевості. Так, наприклад, якщо у містах дефіцит ставок практичних психологів складає 31,9 %, соціальних педагогів – 64,3 %, то у сільській місцевості: практичних психологів –70,6 % соціальних педагогів – 93,7 %.

На сьогоднішній день відсоток забезпеченості практичними психологами закладів освіти міст та районів області становить 63,4% (на 1% більше у порівнянні з 2013 р.), соціальними педагогами 33,9 % (на 2,4 % більше).

Дефіцит ставок практичних психологів згідно нормативів чисельності по області складає 687,38 ставок (39,4%, що на 0,6 % менше у порівнянні з минулим роком), соціальних педагогів - 574,8 ставки (69,27%, що на 7,4 % менше).Заслуговує на схвалення діяльність органів управління освітою щодо введення ставок фахівців психологічної служби мм. Донецьк, Горлівка, Дзержинськ, Докучаєвськ, Костянтинівка, Маріуполь, Селидове, Вугледар.
Відповідно до Положення про психологічну службу системи освіти України (наказ МОН від 03.05.1999 р. № 127 зі змінами) ставками практичних психологів та соціальних педагогів мають бути забезпечені всі навчальні заклади в залежності від кількості учнів. Заклади обласного підпорядкування: дитячі будинки, загальноосвітні, спеціальні, санаторні школи-інтернати, заклади освіти нового типу, ПТНЗ, ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації – по одній ставці практичного психолога та соціального педагога незалежно від кількості учнів.

На сьогодні дитячі будинки, загальноосвітні, спеціальні, санаторні школи-інтернати, заклади освіти нового типу забезпечені ставками практичних психологів майже на 100 %, а соціальними педагогами майже 44 %.

Викликає занепокоєння зменшення ставок практичних психологів і соціальних педагогів у закладах професійно-технічної освіти. Так, на 01.06.2014 р. відсоток забезпеченості практичними психологами в ПТНЗ складає 48%, що на 6,6% менше порівняно з минулим навчальним роком, проте зросла кількість ставок соціальних педагогів (на 5 ставок), однак відсоток забезпеченості залишається низьким – 29,8 %.

На 01.06.2014 р. в ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації введено 30 ставок практичних психологів, що складає 36,1% забезпеченості (на 7,2% більше у порівнянні з минулим навчальним роком) та 3 ставки соціальних педагогів (3,6% забезпеченості). За чотири останні роки психологічна служба ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації зросла на 13 %. Але, незважаючи на позитивну динаміку розвитку психологічної служби ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації питання забезпеченості фахівцями зазначеної категорії залишається не вирішеним.

Показники забезпеченості ставками фахівців психологічної служби області представлені в Діаграмі 2.

Відсоток забезпечення згідно нових нормативів взагалі ставить нові завдання перед управлінськими структурними підрозділами. Тобто, незважаючи на значні зрушення у розвитку психологічної служби області, питання повного забезпечення спеціалістами залишається не вирішеним.

Питання розвитку, діяльності та ефективності роботи психологічної служби находиться на постійному контролі Департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації, кожен рік розглядаються на колегіях. В рішення колегій Департаменту освіти і науки входять питання розвитку та функціонування психологічної служби.

Протягом 2013-2014 н.р. питання розвитку та діяльності психологічної служби розглядалося на колегіях:

  • 22.08.2013 р. на секційному засіданні колегії департаменту освіти і науки розглянуто питання «Організація інклюзивного навчання в загальноосвітніх навчальних закладах Донецької області через реалізацію міських(районних) психолого-медико-педагогічні консультації». Питання розвитку та вдосконалення діяльності психолого-медико-педагогічних комісій внесено в рішення колегії;

  • 24.12.2013 р. «Виконання нормативно-правових документів щодо розвитку та функціонування психологічної служби системи освіти Донецької області та психолого-медико-педагогічних консультацій» (рішення колегії Департаменту освіти і науки від 24.12.2013р. Наказ департаменту освіти і науки від від 22.01.2014 р. № 35 «Про виконання нормативно-правових документів щодо розвитку та діяльності психологічної служби системи освіти та психолого-медико-педагогічних консультацій»;

  • 24.04.2014 р. питання розвитку та діяльності психологічної служби внесено до розгляду на колегії «Про стан виховної роботи щодо попередження протиправних дій та негативних проявів серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів»;

  • у 39 містах та районах на колегіях розглядалось питання розвитку та діяльності психологічної служби, у 18 – питання розвитку та функціонування міських(районних) ПМПК.

Департаментом освіти і науки систематично надсилаються листи на начальників відділів освіти, голів райдержадміністрацій, міських рад щодо збереження та розширення мережі.
Викликає стурбованість досить велика кількість вакансій практичних психологів та соціальних педагогів в закладах освіти області. Так на 01.06.2014 р. вакантними є –68,95 ставок, з них: практичних психологів – 58,5 ставки, соціальних педагогів – 5,5 ставок, працівників центрів практичної психології і соціальної роботи – 4,95 ставки.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту (Лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту від 19.07.2012р. № 1/9- 517 «Про стан психологічної служби системи освіти України», лист Міністерства освітиі науки України від 25.07.14 р. № 1/9-374 «Про стан та особливості діяльності працівників психологічної служби системи освіти у 2014-2015 навчальному році») зосереджує увагу на необхідності вжиття запобіжних заходів щодо збереженні існуючих посад практичних психологів і соціальних педагогів, методистів з психологічної служби районних (міських) методичних кабінетів, працівників навчально-методичних кабінетів (центрів) психологічної служби системи освіти та ввести відповідно до потреб регіону додаткові посади зазначеної категорії педагогічних працівників. Рекомендує проаналізувати стан забезпечення працівниками та ефективність діяльності психологічної служби і вжити дієвих заходів щодо максимального забезпечення навчальних закладів практичними психологами та соціальними педагогами на основі нормативів чисельності, які вміщені у додатку до Положення про психологічну службу системи освіти України, затвердженого наказом МОН від 02.07.09 р. № 616, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2009 р. за № 687/16703 (лист Міністерства освіти і науки України від 08.07.2013 р. № 1/9 -479 «Про діяльність психологічної служби у 2013-2014 н. р»).
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Дніпропетровська обласна державна адміністрація
«Методичні рекомендації до проведення державної підсумкової атестації з екології у 2012/2013 навчальному році». Просимо довести до...

Дніпропетровська обласна державна адміністрація
«Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад І обласних етапів турнірів з навчальних предметів у 2014/2015 навчальному році»...

Дослідження стану громадянського суспільства в Україні
Колодій А. Ф., Черниш Н. Й. Громадянське суспільство І політична система України напередодні виборів 1998 року7— у книзі: Вибори–98:...

ЗапорізькА обласнА державнА адміністрація департамент освіти І науки нака з
Кт та Smart-технологій у навчальний процес; сприяння ефективному обміну досвідом з використання ікт; поповнення бази навчального...

Чернівецька обласна державна адміністрація департамент освіти І науки
«Про вжиття профілактичних та протиепідемічних заходів з недопущення поширення гострих респіраторних вірусних захворювань, в тому...

Полтавська обласна державна адміністрація
«Деякі питання моніторингу якості загальної середньої освіти», від 10. 10. 2013 р. №1412 «Про внесення змін до наказу Міністерства...

Україна дніпропетровська районна державна адміністрація відділ освіти
Теплична, 5, смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область, 52005 тел/факс 27-10-41

Україна тернопільська область теребовлянська районна державна адміністрація відділ освіти
Адреса: 48100 Тернопільська обл., м. Теребовля 48100, вул. І. Франка, Тел. 2-18-05, факс 2-16-93

Україна тернопільська область теребовлянська районна державна адміністрація відділ освіти
Адреса: 48100 Тернопільська обл., м. Теребовля 48100, вул. І. Франка, Тел. 2-16-93, факс 2-16-93

Україна менська районна державна адміністрація чернігівської області відділ освіти
Чернігівської обласної державної адміністрації від 02. 10. 2014 №249 «Про затвердження графіка ІІ етапу Всеукраїнських учнівських...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

g.lekciya.com.ua
Головна сторінка