Пошук по сайту


Реферат з дисципліни Країнознавство

Реферат з дисципліни Країнознавство

Сторінка1/4
  1   2   3   4
Міністерство освіти і науки України

Закарпатський державний університет

Факультет міжнародних відносин

Р Е Ф Е Р А Т

з дисципліни Країнознавство

Сполучені Штати Америки

Виконав :

студент І курсу денної

форми навчання

Банк Василь Васильович

Науковий керівник :

Копинець Юрій Юрійович

Ужгород - 2010

1 Природно-географічна характеристика країни

1.1 Географічне положення країни та опис її території

Територія США поділяється на три частини. Основна частина, або «суміжні шати», розміщені в центрі материка Північна Америка між Канадою і Мексикою. Це 48 штатів, на які припадає 83 % площі і 99,3 % населення країни. 49-м штатом є Аляска, що розташована на однойменному півострові на крайньому північному за­ході материка. 50-й штат - Гавайські острови - знаходиться в центральній частині Тихого океану.

США - країна, що виникла на Атлантичному узбережжі з переселенських ко­лоній Англії. Після проголошення незалежності вони поступово розширили свою територію аж до Тихого океану. «Рух на Захід» став героїчною сторінкою амери­канської історії. Він відбувався у безперервних війнах з корінним населенням - інді­анцями, яких винищували або відтісняли в несприятливі для життя місця. Значні території були «куплені» чи просто загарбані в інших держав. Географічне положен­ня «суміжних штатів» винятково вигідне, їх омивають води двох океанів - Атлан­тичного й Тихого, Мексиканської затоки і Великих озер. Канада і Мексика ніколи не загрожували США, а водні простори надійно захищали країну під час Першої і Дру­гої світових воєн і водночас сприяли зв'язкам її з зовнішнім світом у мирні часи.

1.2 Туристична характеристика рельєфу

Основну частину території США по особливостях рельєфу ділять на вісім провінцій: Аппалачі, Берегові рівнини, Внутрішні піднесеності, Внутрішні рівнини, піднесеність біля озера Верхнього, Скелясті гори, Міжгірські плато і Тихоокеанські Берегові гори. Аляска і Гавайські о-ва теж є самостійними провінціями. Нижче розглядається тільки основна частина території США. 

Аппалачі - гірська країна, що тягнеться на 1900 км. від північної частини штату Мен до центральної частини штату Алабама. Тут розташовані всі значні гірські вершини Сходу США, з них не меншого 20 перевищують 1520 м і 8 - 1830 м. У складі провінції виділяють наступні райони: Підмонт, гори Блу-рідж, Хребти і Долини, Аппалачськє плато, гори Адірондак, долина р. Св. Лаврентія і Нова Англія.  

Берегові рівнини охоплюють обширу територію, що відкривається до Атлантичного океану і Мексиканської затоки. Загальна протяжність берегової лінії цих рівнин перевищує 3200 км. Поверхня рівнин переважно плоска або пологоволниста, з невисокими горбами і грядами. 

 Внутрішні піднесеності займають площу приблизно 259 тис. кв. км. і включають Озарк на півночі і Уошито на півдні. 

Внутрішні рівнини займають територію площею 2940 тис. кв. км. в центральній частині США (від шт. Нью-Йорк до Монтани і від Монтани до Техасу). Розрізняють Низьке Внутрішнє плато, Центральну рівнину і Великі рівнини. 

Піднесеність біля озера Верхнього - це найменша за розмірами провінція: її площу складає менше 194 тис. кв. км. Вона прилягає до західної частини оз. Верхнього, розташовуючись в штатах Міннесота, Вісконсін і Мічіган. 

Південні Скелясті гори, розташовані в штаті Колорадо, складаються з декількох високих хребтів і крупних улоговин. 

Міжгірські плато - найбільша провінція в межах гірського поясу на Заході США, розташована між Скелястими горами на сході і Тихоокеанськими Береговими горами на заході. 

  Тихоокеанські Берегові гори США знаходяться в межах поясу підвищеної сейсмічності. 

Побережжя Каліфорнії і хребти Лос-Анджелеса займають особливе положення, оскільки в цьому густонаселеному районі відбуваються найбільш небезпечні землетруси. В основному вони виявляються уздовж розлому Сан-андреас, наступного від району на північ від Сан-Франциско до межі з Мексикою. Могутні дислокації мас гірських порід по обидві сторони від цього розлому викликали землетрус на перевалі Техон в 1857 і руйнівний землетрус в Сан-Франциско в 1906. В даний час тут щодня реєструють до десяти підземних поштовхів.

1.3Туристична характеристика клімату

США відрізняється великою різноманітністю кліматичних умов. На основній території країни виділяють дві головні кліматичні області - Східну і Західну.

Межа між ними співпадає з ізогієтой 500 мм і слідує приблизно уздовж меридіана 100° з.д. Східна область в цілому характеризується  вологим кліматом з середньою річною кількістю опадів від 500 мм уздовж меридіана 100° з.д. до більше 1500 мм на південному сході. Основне джерело опадів - тепле вологе повітря, що поступає з боку Мексиканської затоки, і - в набагато меншому ступені - з боку Атлантичного океану. Температури в цій області більше залежать від широти місцевості, чим від висоти поверхні, і досить рівномірно підвищуються з півночі на південь. В результаті літо на півночі коротке і тепле, на півдні тривале і жарке, а зима на півночі довга і холодна, на півдні коротка і дуже тепла. Велика частина Східної області схильна до частих змін погоди, головним чином тому, що потоки теплого повітря з півдня часто уриваються масами холодного повітря, проникаючими з півночі. Особливо мінлива погода в Новій Англії, де легковажні дощові періоди швидко змінялися безхмарними сухими.

У Західній області гірський рельєф надає великий вплив на циркуляцію атмосфери. Коли вологі повітряні маси, рухомі від Тихого океану на схід, піднімаються над високими горами, там випадають осідання. Відповідно навітряні західні схили гір значно краще забезпечені вологою, чим обширні арідні території, розташовані з підвітряного боку в дощовій тіні гір. Хоча в цілому Західній області властивий арідний клімат, середня річна кількість опадів коливається від менше 120 мм в пустелі Сонора до більше 2500 мм в деяких місцевостях Берегових хребтів. Температури в Західній області залежать від широти і висоти місцевості, а в прибережних районах позначається стримуюча дія океану. Найвищі частини гір постійно знаходяться в зимових умовах, тоді як в найпівденніших пустелях велику частину року переважає жарка погода. Скелясті гори захищають їх від вторгнення холодних повітряних мас з півночі.

1.5Туристична характеристика рослинного та тваринного світу

Лісами зайнята третя частина території країни, Так, на півдні Аляски виростають обширні хвойні ліси, решта частини штату покрита переважно тундрою з мохами і лишайниками. Центральній частині країни притаманна змішана лісова рослинність (ялина, сосна, дуб, ясен, береза). Для півночі східного побережжя характерні кедрові, соснові, листяні ліси. На півдні рослинність набуває субтропічного характеру — тут з'являються магнолії, каучуконоси. Побережжя Мексиканського затоки покрите мангровою рослинністю. Західна частина країни є регіоном пустель і напівпустель, для яких характерні юка, чагарники і напівчагарники. У пустинних районах росте багато кактусів і сукулентів. У Каліфорнії поширені цитрусові, різні пальми. Сьєрра-Невада вважається краєм гігантських секвой.

Тваринний світ також відрізняється залежно від регіону. Так, в північних районах мешкають ведмеді, рисі, олені, земляна білка. На побережжі Аляски водяться моржі і тюлені. На сході зустрічаються грізлі, олені, лисиці, вовки, скунси, борсуки, велика кількість птахів, серед яких пелікан, фламінго, зимородки, також тут є алігатори, безліч змій. На Великих рівнинах зустрічаються в основному копитні, стада бізонів. В гірських районах мешкають лось, вилоріг, гірський козел, ведмеді, вовки. У пустинних районах — рептилії, дрібні ссавці, гризуни.

  1. Політична характеристика країни

2.1 Офіційна назва, форма правління та форма державного устрою

Офіційна назва - Сполучені Штати Америки (США) - United States of America (USA).

США - федеративна республіка. Діє Конституція Сполучених Штатів Америки, ухвалена 17 вересня 1787 р., яка набрала чинності 4 березня 1789 року. У подальшому була доповнена поправками.

Глава держави - президент.  Президент і віце-президент обираються двоступінчастими виборами терміном на 4 роки. Президентські вибори проводяться у високосний рік одночасно з виборами до конгресу. Термін перебування на посаді президента обмежений 8 роками. Президент не має права розпускати конгрес. В разі усунення президента з його посади, а також його смерті або відставки віце-президент стає президентом і має право призначити нового віце-президента за схваленням більшості голосів в обох палатах конгресу США. 

Законодавча влада належить конгресу, який складається з двох палат: сенату і палати представників. 

До складу сенату входять по 2 сенатори від кожного штату, які обираються прямим рівним голосуванням терміном на 6 років. Кожні 2 роки склад сенату оновлюється на третину. 

Палата представників (435 членів) обирається прямим рівним голосуванням за мажоритарною системою представництва терміном на 2 роки. Сенат може бути ініціатором будь-яких законопроектів, за винятком фінансових, які можуть виходити тільки від палати представників. Він може скасувати чи змінити будь-який законопроект, внесений палатою представників. Сенат ратифікує міжнародні договори, укладені президентом, і затверджує призначення, зроблені президентом. Кількість сенаторів - 100.

Виконавча влада належить президентові, який є водночас головнокомандувачем Збройних Сил США. Президент призначає міністрів зі згоди сенату. Конгрес не може приймати вотум недовіри уряду. 

Штати мають свої законодавчі і виконавчі органи влади, структура і компетенція яких визначається конституціями штатів. Законодавчими органами штатів є двопалатні або однопалатні законодавчі збори. Виконавча влада у штатах здійснюється губернаторами, які обираються населенням штатів на термін від 2 до 4 років. 

Залежні територіїПуерто-Ріко й Північні Маріанські островиФедеративні Штати МікронезіїГуамАмериканські Віргінські островиСхідне СамоаВейк, острови МідвейМаршаллові острови, острови Джонстон і Сенд.

    1. Державні органи влади та державні посади в країні

Створення США в 1776 році стало першою в історії людства спробою реалізації ідеї демократії на масштабі цілої країни, а не міста-держави. Ця ідея дістала відображення в Декларації незалежності і прийнятої в 1789 році Конституції США.

Американська модель демократії створювалася під специфічні історико-культурні умови, і спроби скопіювати її в інших країнах успіху не мали. Головним чином це пов'язано з тим, що федеральний уряд був створений штатами, які тривалий час існували в якості колоній з високим ступенем автономії. Це відбилося на американській системі, особливостями якої є ідеологічна гнучкість, що не мають жорсткої дисципліни партії та політика, орієнтована на місцеві потреби.

Перш за все, ідеологи американської політичної системи побоювалися концентрації державної влади. Тому, згідно з Конституцією США, в основі американської політичної системи лежить принцип поділу влади, причому верховний законодавчий орган (Конгрес США) і вища виконавча посаду (Президент США) є виборними. Починаючи з 1951 року, період перебування президента і віце-президента при владі обмежений двома чотирирічний термін. Суд має високу ступінь незалежності від інших гілок влади, хоча ідеологічні уподобання суддів іноді позначаються на прийнятих постановах. Значна влада залишена за штатами, які мають свої конституції і де законодавчі збори, губернатори, а в більшості штатів - і верховні судді, також періодично обираються. Регіональні та місцеві уряди мають сильною владою і здатні протистояти федеральному уряду; зокрема, більшість питань правопорядку, освіти, сімейного права і землекористування вирішуються штатами. На місцевому рівні до виборних посад можуть ставитися не тільки депутати представницьких органів, мер і мировий суддя, але і прокурор, шериф, ревізор, голова податкової служби, члени рад за освітою та ін. У цілому з півмільйона виборних посадових осіб в США менше 8500 відносяться до федерального і регіонального рівня, а решта працюють в місцевих органах самоврядування.

Для американської демократії характерно недовіра не тільки до влади, але й до народу. Її особливістю є наявність інститутів, що стримують владу більшості і відносно слабко залежних від нього. До таких інститутів відносяться, перш за все, Верховний суд США і Сенат США. Помітну суспільну роль відіграють неурядові організації та приватний бізнес, особливо вільні і різноманітні засоби масової інформації.

Спочатку народний суверенітет викликав настільки сильні побоювання, що ідеологи США мали намір обмежити виборче право майновим цензом, і деякі штати так і вчинили. Як пояснював Бенджамін Франклін, особи, які не володіють земельними ділянками, складають мігруюче населення і надто слабко пов'язані з добробутом штату, щоб мати привілеєм голосувати на виборах. Джон Адамс вважав, що якщо влада опиниться під контролем більшості населення, вони спочатку відмінять борги, потім введуть високі податки на багатих і нарешті поділять порівну все інше. Виборче право стало поширюватися на всіх білих чоловіків тільки до кінця 1850-х, а на всіх дорослих громадян США ще через 100 років. У той же час окремі регіони до цих пір не мають власних представників у Конгресі: Округ Колумбія, Пуерто-Ріко, Гуам.

Історично вибори були прямими і проводилися за мажоритарною системою шляхом відкритого голосування, за винятком виборів Президента США, які були непрямими. В даний час стандартом вважається таємне голосування і як і раніше переважає використання мажоритарної системи. Незважаючи на непрямий характер виборів Президента, випадків, коли делегати Колегії вибірників голосували проти волі виборців, не було (хоча були поодинокі випадки, коли вони утримувалися на знак протесту). Вибори Президента супроводжуються найбільш високою явкою виборців, оскільки від їх результату залежить проводиться внутрішня і зовнішня політика.

Мажоритарна виборча система стимулювала створення двох протиборчих коаліцій. На рубежі XIX століття послідовники Томаса Джефферсона захищали інтереси фермерів і робили упор на поділ влади, особливо на законодавчій владі. Їм протистояли федералісти, очолювані Олександром Гамільтоном, які відображали інтереси міської буржуазії, підтримували сильну судову владу і воліли енергійне уряд. Незабаром на основі обох коаліцій виникли дві великі партії. У міру появи нових актуальних політичних та соціально-економічних проблем, змінювався склад утворюють провідні партії коаліцій і їхня виборча база. У середині 1850-х в американському суспільстві виник розкол навколо питання про рабовласництво на західних теренах країни. Стала набирати силу третя партія, республіканська, яка витіснила партію вігів. Тим не менш, конфлікт не вдалося вирішити демократичними способами, і в 1861 році спалахнула громадянська війна. Закінчення війни призвело не тільки до ліквідації рабства, але і до формального забороні дискримінації у забезпеченні виборчого права. Війна також сприяла переосмисленню демократії. У своїй Геттисбергській промові Президент Авраам Лінкольн сказав, що одним з джерел свободи для американської нації є «уряд з народу, створений народом і для народу».

З 1860-х в американській політиці домінують демократична і республіканська партії, кожна з яких користується підтримкою широкого спектру політичних рухів. Президентом США ставав кандидат то від демократів, то від республіканців. На місцевому та регіональному рівнях однієї з партій іноді вдається утримувати перевагу впродовж тривалого періоду, хоча всередині домінуючої партії як і раніше можлива конкуренція між різними групами, складовими коаліцію. Основні права електорального меншини захищаються різними способами, перш за все, федеральним урядом. Посиленню інших партій перешкоджає не тільки мажоритарна система, але і ряд положень у законодавстві. Незважаючи на це, більш дрібні партії і незалежні кандидати іноді впливали на проведену політику, і подібні епізоди мали місце на всіх рівнях влади .

На рубежі XX століття в суспільстві стала рости заклопотаність концентрацією влади в руках великих приватних корпорацій. Американське прогресивний рух поставило собі за мету посилення нагляду над дотриманням законів і посилення контролю над здійснюваної державою політикою. У результаті реформ, жінки отримали право голосу, Сенат США став формуватися на основі прямих виборів, партії стали в обов'язковому порядку проводити попередні вибори, ширше стали практикуватися референдуми, підвищилася керованість місцевої влади та їх підзвітність виборним особам. Рух також дало початок традиції нетерпимості американців по відношенню до корупції чиновників, керуючих приватних корпорацій, профспілкових лідерів і будь-яких інших можновладців. Активну роль у викритті зловживань грає преса та інші ЗМІ. Ряд агентств, які займаються аудитом та розслідуванням дій органів влади, майже не наражені політичному впливу. Однак в останні роки лобіювання виборних осіб і спонсорування їх виборчих кампаній з боку різних кіл негативного позначилося на сприйнятті уряду.

    1. Адміністративно-територіальний поділ, залежні та спірні території

Початково до складу федерації входило 13 штатів: 

Нью-ГемпширМассачусетсРод-АйлендКоннектикут, Нью-Йорк, Нью-ДжерсіПенсільваніяДелавер, МерілендВірджиніяПівденна КаролінаПівнічна КаролінаДжорджія. Останніми територіями, що отримали статус штату в 1959 році стали Аляска і Гаваї.

Штати групуються в 9 регіонів:
  1   2   3   4

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Довідник призначається для учителів історії, правознавства, географії;...
Опубліковано: Словник-довідник. Міжнародні відносини. Країнознавство. – Харків: Основа, 2011. – Б-ка журн. «Історія та правознавство»....

Комплексне країнознавство (основні поняття, категорії, країни, персоналії)
Будз М. Д., Мартинюк В. О., Постоловський Р. М, Троян С. С. Комплексне країнознавство (основні поняття, категорії, країни, персоналії):...

Реферат з дисципліни «Соціологія» на тему: «Соціальні проблеми молоді...
Розділ молодь: особливості соціально-демографічної групи в минулому та в наш час

Реферат (з дисципліни основи землезнавства та краєзнавства)
Сонця. Утворилася Сонячна система близько 4,6 млрд років тому з холодної газопилової хмари. В даний час за допомогою сучасних телескопів...

Реферат (з дисципліни безпека життєдіяльності)
Землі. Наслідки антропогенної діяльності проявляються у виснаженні природних ресурсів, забрудненні біосфери відходами виробництва,...

Навчально-методичний комплекс з дисципліни «Кримінологія»
Навчально-методичні матеріали з дисципліни «Кримінологія» затверджено на засіданні кафедри кримінального права І криміналістики нніпп...

Навчально-методичний комплекс з дисципліни «Кримінологія»
Навчально-методичні матеріали з дисципліни «Кримінологія» затверджено на засіданні кафедри кримінально-правових дисциплін нніпп навс,...

Робоча програма навчальної дисципліни загальна педагогіка напрям...
Робоча програма дисципліни «Загальна педагогіка» : 0402 Фізико-математичні науки

Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни...

Реферат Курсова робота: 37 с., 24 джерела
Об'єкт дослідження – зовнішня політика США після закінчення холодної війни, зміни в геополітичній стратегії єдиної наддержавиБаза даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

g.lekciya.com.ua
Головна сторінка