Пошук по сайту


Від вузьких ексклюзивних програм до встановлення контролю над епідемією

Від вузьких ексклюзивних програм до встановлення контролю над епідемією

Сторінка1/15
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15


Від вузьких ексклюзивних програм до встановлення контролю над епідемією

Оціночний звіт про заходи з профілактики ВІЛ Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні за фінансування Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією
Жовтень 2009 р.
108/1 Erskineville Rd

Newtown 2042 Australia

Тел.: +61 2 9519 1039

Факс: +612 9517 2039

www.aidsprojects.com

Список скороченьСНІД Синдром набутого імунодефіциту

APMG AIDS Projects Management Group

АРВ Антиретровірусні препарати

Мережа Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ

БФ Благодійний фонд

ГФ Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією

РУЛС Розширення участі людей, які живуть з ВІЛ та СНІДом

ВІЛ Вірус імунодефіциту людини

СІН Споживач(і) ін’єкційних наркотиків

ГНР Групи населення найвищого ризику

МіО Моніторинг та оцінка

АІС Автоматизована система управління інформацією

ПТМ Підтримуюча терапія метадоном

МОЗ Міністерство охорони здоров’я України

МВ Меморандум про взаєморозуміння

ЧСЧ Чоловіки, які практикують секс з чоловіками

НУО Неурядова організація

ПОГШ Програма обміну голок та шприців

ОЗТ Опіоїдна замісна терапія

PDI модель «Втручання силами рівних»

ЛЖВС Людина (люди), які живуть з ВІЛ/СНІДом

ПОГША Програма обміну голок та шприців на базі аптек

ОР Основний реципієнт (грантів ГФСТМ)

ГВК Група вищого керівництва Альянс-Україна

ІПСШ Інфекції, що передаються статевим шляхом

РСБ Робітник секс-бізнесу

ТД Технічна допомога

УІК Унікальний ідентифікаційний код

ЮНЕЙДС Об'єднана Програма ООН з ВІЛ/СНІДу

ВООЗ Всесвітня організація охорони здоров’я
Висловлення подяки

Цей звіт було підготовлено «AIDS Projects Management Group» і написано групою консультантів у складі Дейва Берроуза, Меган Тумат, Лео Белецького, Ерама Манукяна, Пола Гардекра, Рут Біргін та Джулії Гомер, які виконали усі компоненти оцінки за логістичної та перекладацької підтримки з боку Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні. Автори хотіли б подякувати наступні організації за надання допомоги у підготовці цього документу: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, БФ «Інсайт», ВАМ та «Від серця до серця» (Черкаси), «Громадське здоров’я» та «Наше майбутнє» (Кривий Ріг), «Надія» (Запоріжжя), «Молодіжний центр жіночих ініціатив» та «Гавань плюс» (Севастополь), «Надія та порятунок» (Сімферополь); ЮНОДК, ВООЗ, Міжнародний фонд «Відродження», Всеукраїнська мережа ЛЖВС, та «Ф’ючерз Груп». Автори хотіли б окремо подякувати наступним фахівцям за їхню підтримку: Павлу Смирнову, Андрію Клепікову, Анастасії Бабенко, Ользі Бургай, Олександрі Лахіній, Анастасії Мазуренко, Олені Гончаренко; перекладачам Оксані Матіяш, Дмитру Вознюку, Ярославу Матусану, Борису Скворцову та Ользі Кравченко; та водієві Сергію Безбердому. Маленька Кемден Тумат була справжнім символом нашого дослідження: вона сприяла командній роботі і допомагала налагодженню контактів з абсолютними незнайомцями.

Виконавче резюме

Здобута інформація та висновки

Головною знахідкою на основі інформації з усіх джерел (як всередині, так і за межами Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні – Альянс-Україна) стало визнання успіху цієї організації у сфері розвитку комплексної та всебічної інфраструктури і кадрових ресурсів НУО для подолання епідемії ВІЛ. Україна – це одна з небагатьох країн у Східній Європі та Центральній Азії, яка вийшла за межі «вузького програмування» - запровадження високоякісних, невеликих проектів для надання послуг групам найвищого ризику, які можуть бути ефективними на місцевому рівні, але практично не впливають на епідемію у національних масштабах. Альянс-Україна створив потужну мережу програм, які почали розширювати свої послуги з тим, щоб охоплювати дедалі більшу кількість споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), жінок секс-бізнесу (ЖСБ) та віднедавна – чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ). Важливим аспектом цього досягнення є повага та висока оцінка роботи співробітників більшості субреципієнтів (СР) з боку клієнтів.
На сьогодні діяльність Альянсу-Україна сприяла створенню або подальшому розвитку тієї великої бази активів, на якій можна будувати повністю розгорнуту національну відповідь на епідемію ВІЛ серед груп найвищого ризику. Оцінка не виявила необхідності у проведенні великомасштабних змін у компоненті профілактики в діяльності Альянсу-Україна за фінансування ГФ. Подальші кроки – як це описано в рекомендаціях – покликані вдосконалити практичну роботу для максимізації дієвості використання активів для контролю над епідемією та у кінцевому результаті – знизити поширеність ВІЛ-інфекції в Україні через надання відповідних послуг відповідним людям у відповідний час.
В усіх відвіданих нами ділянках масштаби та обсяги послуг для ключових цільових груп за останні сім років суттєво розширилися, що в деяких місцях дозволило досягти високих показників охоплення, особливо СІН та РСБ. Були успішно випробувані такі нові методології, як програми обміну голок та шприців на базі аптек (ПОГША), вторинний обмін та «втручання силами рівних» (PDI). Ці втручання дозволили суттєво наростити потенціал СР щодо охоплення нових клієнтів та перерозподілу коштів для задоволення потреб клієнтів-СІН щодо неін’єкційного інструментарію. Також варто відзначити, що методологія PDI виявилася успішною у залученні нових клієнтів з числа жінок-СІН – зокрема, у Черкасах на 20%. Тренінги для фармацевтів та працівників аптек, а також їхня участь у програмах ПОГША сприяють суттєвому збільшенню кадрових ресурсів для поширення інструментарію для ін’єкцій, презервативів та освітніх матеріалів, особливо у дні та часи, коли аутріч та інші програми не працюють.
Іншим успіхом стало залучення представників ГНР до тестування на ВІЛ, особливо через розширення застосування мобільних клінік. Передумовою для успіху мобільних клінік стало наближення медичних послуг до тих клієнтів, які ніколи не зверталися за такими послугами, або робили це вкрай неохоче. Крім того, програми Альянс-Україна успішно залучають лікарів (особливо інфекціоністів, наркологів, дерматовенерологів та гінекологів) та медичних сестер до роботи у мобільних клініках та на інших ділянках, якими повністю чи частково управляють НУО. Ці заходи не тільки сприяли кращому доступу представників груп найвищого ризику до необхідних медичних послуг, але й започаткували процес зміни ставлень та практик медичного персоналу у роботі з такими клієнтами на місцевому рівні у багатьох регіонах України. На основі різних державних структур та агенцій СР, які працюють з ГНР в Україні, почала формуватися мережа послуг. Той факт, що низка СР налагодили міцні робочі стосунки з міськими та обласними органами влади – це успіх, вагомість якого тільки зростатиме з огляду на довгострокову сталість програм.
Київський офіс Альянсу-Україна має належну інфраструктуру для проведення моніторингу та надання технічної допомоги субреципієнтам у регіонах. Система «Syrex» стала важливим доповненням до механізмів моніторингу та оцінки (МіО), що працюють в Україні. Після деяких модифікацій вона стане безцінним інструментом для документування та вимірювання прогресу у розширенні програми.
Рекомендації

Для того, щоб ефективно скористатися цими здобутками, пропонуємо низку рекомендацій у виді заходів для підвищення ефективності та дієвості Альянсу-Україна у наданні допомоги субреципієнтам (СР) для досягнення належного масштабу високоякісних послуг належної широти з метою задоволення найважливіших потреб груп населення найвищого ризику (ГНР) у сфері профілактики ВІЛ в Україні:


 1. Вжити заходів для повного включення досвіду, здобутого у ході досліджень, в усі програми, що їх фінансує Альянс-Україна.

 2. Створити спільне підприємство з Всеукраїнською мережею ЛЖВС (Мережа) для забезпечення континууму профілактики та догляду для ВІЛ-позитивних активних СІН, РКС та ЧСЧ.

 3. Заохочувати СР до картування усіх послуг у місті/містечку, де вони працюють.

 4. Зважаючи на успіхи мобільних клінік в охопленні ГНР консультуванням, тестуванням та медичними послугами, розширювати вплив мережі мобільних клінік для охоплення усіх «гарячих точок» в Україні.

 5. Змінити концепцію діяльності громадських центрів, перетворивши їх на місця, де СІН, РСБ та ЧСЧ можуть вільно і спокійно контактувати одне з одним та з постачальниками медичних та інших послуг.

 6. Продовжувати перетворювати і мобільні клініки, і громадські центри на пункти «єдиного вікна», де представники ГНР зможуть отримувати максимально можливе розмаїття товарів і послуг.

 7. Зважаючи на надзвичайно велику чисельність ВІЛ-позитивних клієнтів, які наразі користуються послугами СР, необхідно запровадити комплексну програму позитивної профілактики в усіх сферах значної поширеності ВІЛ серед щонайменше однієї групи ГНР.

 8. Вийти за межі груп здебільшого ВІЛ-позитивного населення, що їх наразі обслуговують усі відвідані нами програми СР. Послуги з профілактики ВІЛ повинні охоплювати набагато більші групи, представники яких наражаються на підвищений ризик інфікування на ВІЛ і поки що є ВІЛ-негативними.

 9. Змінити посадові інструкції, розподіл завдань та порядки звітності у Департаменті регіональних програм київського офісу Альянсу-Україна відповідно до пропозицій, наданих у цьому звіті.

 10. Провести випробування мінімального набору послуг для жінок-споживачів ін’єкційних наркотиків.

 11. необхідно проводити моніторинг якості усіх послуг за допомогою систематичного збору, аналізу та тлумачення даних клієнтського задоволення з використанням «фокус-груп», опитувань і інших методів, наприклад, «життєвих історій» та шляхів клієнта.

 12. Продовжувати трансформацію бази даних «Syrex» з системи з донорською підтримкою до системи, що підтримуватиметься самими користувачами, включаючи реалізацію уже запланованих змін (можливості для формування мереж, розширені варіанти звітності), підвищення гнучкості системи та розширення її функціональності відповідно до індивідуальних вимог СР щодо планування та управління.

 13. Сприяти кращому розумінню, розширювати та пропагувати (всередині та зовні) роль Альянсу-Україна (разом з Всеукраїнською мережею ЛЖВС) у підтримці послуг охорони здоров’я, що їх надають державні структури, для ефективного залучення та утримання представників груп найвищого ризику у системі надання належних медичних послуг.

 14. Створити національну робочу групу клініцистів, які працюють з СР, для розробки стандартизованих інструментів для підтвердження рішень/результатів мобільного тестування та лікування ВІЛ та ІПСШ (наприклад, контрольних списків) для підвищення якості догляду та розширення масштабів медичних аутріч-послуг.

 15. Аналогічним чином, створити національну мережу правників, які працюють у сфері кримінального правосуддя в рамках програм за фінансування Альянсу-Україна, з метою розробки керівних принципів їхньої діяльності та зміцнення їх ролі у якості адвокатів зменшення шкоди на місцевому та національному рівнях.


Загальна інформація

Епідемія СНІДу в Україні є найбільшою серед усіх країн Європи та Центральної Азії: за деякими оцінками, її поширеність серед дорослого населення становить 1,46%. Масштаби епідемії ВІЛ невпинно зростають – починаючи з 1999 року кількість нових випадків інфікування ВІЛ збільшується з року в рік. На сьогодні люди, які живуть з ВІЛ, були зареєстровані в усіх 27 адміністративних регіонах України, однак між динамікою розвитку епідемії в різних регіонах та всередині окремих регіонів існують значні відмінності. Найвищі показники поширеності ВІЛ були зафіксовані у південно-східній Україні. В останні роки кількість нових випадків ВІЛ швидко зростає й у центральних, північних та західних областях країни. Епідемія ВІЛ в Україні залишається сконцентрованою у групах населення найвищого ризику, а саме серед споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), жінок та чоловіків, які продають секс-послуги (яких називають робітниками секс-бізнесу, або РСБ), чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ) та їхніх статевих партнерів. Особи, які перебувають у місцях позбавлення волі, також наражаються на підвищений ризик інфікування, як через спільне користування ін’єкційним інструментарієм, так і через незахищені статеві контакти. За офіційними даними 2007 року щодо найпоширеніших шляхів передачі ВІЛ, 40% нових випадків ВІЛ були пов’язані зі споживанням наркотиків ін’єкційним шляхом, 38,4% є результатом передачі інфекції статевим шляхом, а ще 19,4% були пов’язані з вертикальною передачею ВІЛ1.
Впродовж останніх 5 років в Україні були мобілізовані значні фінансові та інституційні ресурси з метою пом’якшення негативних наслідків епідемії, сповільнення поширення ВІЛ та зниження рівнів захворюваності і смертності через СНІД. Національну протидію ВІЛ/СНІДу підтримували численні національні та міжнародні структури, включаючи уряд України, двосторонні та багатосторонні партнери, і найбільше – Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (тут і надалі – Глобальний фонд). Впровадження першого п’ятирічного гранту Глобального фонду завершується у березні 2009 року (включаючи 6-місячне продовження без додаткового фінансування) – тут і надалі «грант в рамках раунду 1». В центрі уваги цього гранту стало забезпечення надання АРВ-терапії для лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу. У серпні 2007 року Глобальний фонд надав Україні іще один п’ятирічний грант «Підтримка профілактики ВІЛ та СНІД, лікування та догляд для найуразливіших верств населення в Україні», головним спрямуванням якого є профілактика серед найуразливіших груп населення (тут і надалі – «грант в рамках раунду 6»). Перший етап реалізації цього гранту завершується у липні 2009 року.


1 Відповідно до українського законодавства, офіційні дані щодо передачі ВІЛ від матері до дитини включають в себе усіх дітей, які народилися у ВІЛ-позитивних жінок (визначаються на основі позитивного аналізу на антитіла). В той час, як первинні аналізи серед новонароджених дійсно можуть дати позитивні результати на антитіла до ВІЛ, подальше тестування підтверджує, що більшість таких дітей – неінфіковані. Це призводить до завищених цифр у сукупній кількості осіб з виявленим ВІЛ і до завищення відсотку осіб, інфікованих в результатів вертикальної передачі ВІЛ. Вважається, що реальний відсоток випадків, пов’язаних з передачею ВІЛ від матері до дитини, є набагато нижчим.

Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна) розпочав свою роботу в країні у 2000 році, адмініструючи велику програму з протидії ВІДЛ/СНІДу за фінансування АМР США. У березні 2004 року Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД став

розпорядником гранту в рамках раунду 1, що його надав Україні Глобальний фонд для подолання епідемії ВІЛ/СНІДу. З початку 2005 року Альянс-Україна виступає провідною організацією у консорціумі, що реалізовує проект «САНРАЙЗ» за фінансової підтримки АМР США.
2007 року Альянс-Україна став одним з основних реципієнтів гранту раунду 6 Глобального фонду. На нього була покладена повна відповідальність за впровадження компоненту комплексної цільової профілактики; часткова відповідальність за компонент щодо створення сприятливого середовища; та основна відповідальність за компонент моніторингу та оцінки як самої програми, так і національної відповіді на епідемію ВІЛ/СНІДу. Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ (Мережа) у якості другого основного реципієнта гранту відповідає за реалізацію компонентів лікування, догляду та підтримки; Мережа також несе основну відповідальність за створення сприятливого середовища та впроваджує програмний моніторинг і оцінку своєї діяльності.
Хоча епідеміологічна ситуація залишається доволі важкою, починаючи з 2007 року можна спостерігати певні ознаки стабілізації епідемії ВІЛ у середовищі споживачів ін’єкційних наркотиків. Тріангульовані дані з різних джерел вказують на зниження поширеності ВІЛ, що підтверджується підвищенням показників охоплення та рівня якості послуг зі зменшення шкоди – більшість з них підтримуються програмами Глобального фонду:

 • Зменшилась кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед СІН: після десятирічної тенденції постійного зростання, кількість офіційно зареєстрованих нових випадків інфікування ВІЛ серед СІН дещо зменшилася у 2007, а потім – і у 2008 році (з 7127 нових випадків у 2006 році до 7084 – у 2007 та до 7009 – у 2008 році). Впродовж цих періодів абсолютна кількість тестувань на ВІЛ серед СІН продовжувала зростати.

 • Знижується медіанний показник поширеності ВІЛ серед недавніх СІН у восьми найбільших містах України: Дані дозорного епіднагляду вказують на те, що середній показник поширеності ВІЛ серед СІН з коротким досвідом вживання ін’єкційних наркотиків (менше 2 років) у восьми великих містах постійно знижувався в останні роки: 29,9% в 2004, 17,7% в 2006, та 11,2% в 2008 році;

 • Знижуються рівні ризикованої поведінки СІН: Дані поведінкових обслідувань вказують, що рівень безпечного ін’єкційного споживання наркотиків продовжує зростати: відсоток СІН, які підтвердили використання стерильного ін’єкційного інструментарію під час останнього вживання наркотиків, склав 79,9% в 2006, 82,7% в 2007, та 86,3% в 2008 році.

 • Якщо пов’язувати ці дані з підвищенням показників охоплення програм, то це підтверджує висновки про те, що програми ГФ мають значний та постійний вплив на зниження захворюваності на ВІЛ серед СІН в Україні.


В середині 2009 року Альянс-Україна оголосив конкурс серед компаній з відповідною професійною кваліфікацією на проведення оцінки діяльності організації на даний момент відповідно до Завдання 1 програми Глобального фонду: «Забезпечити належний доступ до інтегрованих послуг з профілактики, лікування, догляду та підтримки для найуразливіших груп населення». Підходи та методи роботи у сфері профілактики ВІЛ серед уразливих груп населення, що їх застосовував Альянс в рамках цього компоненту, включають в себе великий набір заходів, спрямованих на маргіналізовані групи, а саме на споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), жінок секс-бізнесу (ЖСБ), чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ) та на ув’язнених. Вимоги до оцінки включали в себе відповідність до належних практик розробки оцінки з використанням різноманітних технологій, зокрема, тріангуляції, вивчення літературних джерел, кабінетного аналізу, інтерв’ювання, опитування, «фокус-груп» та досліджень на місцях. Особлива увага має приділятися таким чинникам, як відповідність, ефективність, дієвість, вплив та сталість; оцінка повинна відповідати міжнародним етичним стандартам проведення незалежних оцінок.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Одним із головних аспектів якісного управління є добре налагоджена...
Внутрішньошкільний контроль директора школи є регулятором навчально-виховного процесу, який потребує від керівництва та інших працівників,...

Документація з питань роботи навчального кабінету
Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру доплати за окремі види педагогічної діяльності». (від 25. 08. 2004...

Перелік навчальних програм в Харківській загальноосвітній школі І-ІІІ...
Комплекс навчально-розвивальних програм для 1-4 класів загальноос-вітньої школи. Рівкінд Ф. М

На засіданні обласної міжвідомчої робочої групи з питань раціонального...
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється для

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Київ.: Перун,2005...
Основи здоров’я, 5-9 клас (наказ мон, молоді та спорту України від 06. 06. 2012 р. №664 «Про затвердження навчальних Програм для...

Спостереження за висотою Сонця над горизонтом, погодою, сезонними змінами в природі
Мета: навчитись визначати за допомогою гномона висоту Сонця над горизонтом, формувати вміння спостерігати за погодою, сезонними змінами...

Рідна мова види контролю для оцінювання знань та вмінь
Як він любив зелені луки, що пахли ромашкою, як любив дух рідного степу! Як подобались йому співи жайворонків! Маленькі ці пташки...

Інструктивно-методичний лист щодо викладання математики
У школі треба раз І назавжди відмовитися від технократичного мислення, коли засоби переважають над метою, коли на учня дивляться...

Волосюк О. В. Застосування шкільного курсу математики в повсякденному житті
У школі треба раз І назавжди відмовитися від технократичного мислення, коли засоби переважають над метою, коли на учня дивляться...

План роботи: Вступ Картина світу Рух планет
Чому запалюються зірки? Скільки їх сяє в ночі? Чи далеко вони від нас? Чи є межі у зоряного Всесвіту? З глибокої старовини людина...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

g.lekciya.com.ua
Головна сторінка